Materiali s prepovedanim območjem v vidnem delu spektra imajo veliko praktično uporabnost, tako za npr. barvila kot optične komponente, npr. za optične računalnike. V tekočih kristalih najbolj znan tak fotonski material je holesterični tekoči kristal, ki ga tvorijo molekule brez zrcalne simetrije. Take molekule se uredijo v spiralasto strukturo, valovna dolžina odbite svetlobe pa je odvisna od dolžine vijačnice. Ker se s temperaturo dolžina vijačnice spreminja, se spreminja tudi barva odbite svetlobe, zato se holesteriki uporabljajo tudi za termometre. 

V raziskavi, ki je bila objavljena v ugledni reviji Advanced Materials (IF 30.849), so raziskovalci odkrili prepovedani pas v materialih iz molekul z zrcalno simetrijo. Prepovedani pas je posledica t.i. strukturne kiralnosti. Zaradi ukrivljene oblike se molekule zlagajo v kratke vijačnice z dolžino le nekaj molekul. Na to kratko vijačnico pa se nato »navije« še ena vijačnica, katere dolžina je močno odvisna od temperature in je v določenem temperaturnem območju tudi v vidnem področju svetlobe.

Z Univerze v Mariboru je pri raziskavi sodelovala prof. dr. Nataša Vaupotič z Oddelka za fiziko Fakultete za naravoslovje in matematiko. S simuliranjem različnih struktur in modeliranjem njihovega odziva pri resonančni rentgenski spektroskopiji ter primerjavo z eksperimentalnimi rezultati je omogočila pojasniti, kakšna je ureditev molekul v obravnavanih materialih.