Kaj lahko pričakujete, da boste znali, ko boste zaključili študij Fizike na 1. stopnji?
Znanje in razumevanje
- Usvojili boste osnovna in poglobljena znanja na področju elektromagnetizma, optike, termodinamike, kvantne in klasične mehanike, relativnosti, valovanja, lastnosti kompleksnih in dinamičnih sistemov ter podporno znanje s področja matematike in numeričnih metod.
- Temeljne fizikalne principe boste znali aplicirati na specializirana področja, kot so fizika okolja, biofizika, fizika mehke snovi, analitična mehanika, fotonika, fizika trdne snovi, fizika tekočin, akustika, fizika v medicini, fizika družbe idr.
Intelektualne sposobnosti
- Znali boste formulirati fizikalne probleme in se lotiti njihovega reševanja z izbiro ustreznih fizikalnih principov, uporabo posebnih in limitnih primerov ter oceno redov velikosti; z jasno podajo smiselnih privzetkov in približkov boste prišli do uporabne in relevantne rešitve problema.
- Znali boste uporabljati matematične metode za opis fizikalnega sveta, izbrati ustrezne enačbe, konstruirati modele, interpretirati matematične rezultate ter jih kritično primerjati z eksperimentalnimi meritvami in opažanji.
- Sposobni boste izvesti obsežno fizikalno raziskavo.
- Znali boste identificirati in analizirati anomalije v meritvah in teorijah ter uporabljati analogije za učinkovito reševanje problemov.
Praktična znanja
- Znali boste načrtovati kompleksen fizikalni eksperiment, uporabiti ustrezne metode za analizo in vrednotenje rezultatov, oceniti zanesljivost rezultata ter o vsem pisno in ustno strokovno korektno poročati.
- V fizikalnih raziskavah boste znali uporabljati različna programska orodja in programske jezike.
Prenosljiva znanja
- Na strukturiran način boste znali reševati tako odprte probleme kot tudi probleme z dobro definiranimi rešitvami, saj boste znali določili ključne značilnosti problema in uporabili različne pristope, ki vas bodo pripeljali do rešitve.
- Znali boste izvesti neodvisno raziskavo in z uporabo razpoložljivih knjižnih in drugih virov, iskanjem po podatkovnih zbirkah ter v sodelovanju s strokovnimi kolegi poiskati ključne informacije.
- Znali boste učinkovito komunicirati, kar pomeni, da boste kompleksne informacije podali na jasen in strnjen način, tako ustno kot pisno in ob podpori IKT.
- Razvili boste visoko sposobnost osredotočanja ter znali zbrano poslušati in iz slišanega razbrati ključne kompleksne informacije.
- Znali boste kritično in analitično razmišljati, biti pozorni na podrobnosti in korektno uporabljati jezik stroke za predstavitev idej ter formiranje logičnih argumentov in sklepov.
- Znali boste delati samostojno in samoiniciativno ter se držati zastavljenih rokov pri načrtovanju in izvedbi projektov.
- Znali boste učinkovito delovati v skupinah in konstruktivno sodelovati z drugimi.
Spoznajte naše diplomante
“The science of today is the technology of tomorrow.” – Edward Teller
S študijem fizike poleg specialnih znanj s področja fizike in matematike osvojite tudi znanja, s katerimi ste lahko uspešni na področjih, ki na prvi pogled niso neposredno povezana s fiziko. Uporabite jih lahko za kariero na področju razvoja današnjih znanosti ali na področju raziskav tehnologij prihodnjih dni.
Igor Mendek
raziskovalec na Fakulteti za elektrotehniko, Univerze v Ljubljani
Diploma iz fizike (2014)
Magisterij iz fizike (2022)
Zaposlen sem na evropskem projektu Upravljanje električnih vozil za ogljično nevtralnost Evrope (EV4EU). Med drugim raziskujem vpliv množične uporabe električnih vozil na električno omrežje, doprinos električnih vozil k boljšemu in bolj stabilnemu omrežju ter kako ob tem čim bolje izkoristiti tehnologijo V2X (vehicle-to-everything).
Med študijem fizike se ne učiš le o zakonitostih narave, ampak pridobiš tudi vsesplošno razgledanost, ki ti lahko odpre vrata v popolnoma nov svet.
Darin Lah
doktorski študent fizike na Fakulteti za naravoslovje in matematiko v Mariboru in mladi raziskovalec na Institutu Jožef Stefan.
Diploma iz fizike (2020)
Magisterij iz fizike (2022)
Darin Lah je doktorski študent na Oddelku za fiziko in mladi raziskovalec na Odseku za fiziko trdne snovi Instituta Jožef Stefan. Raziskovalno se ukvarja s preučevanjem bioloških celičnih interakcij v omejenih geometrijah čipov v Laboratoriju za biofiziko in v podjetju Infinite Biotech.
The physics does not only give you an overview of how an overall system operates but it provides knowledge on how each part of the system can come together to efficiently work.
Dr. Muhammad Ali
Postdoctoral fellow at Physicochemical Soft Matter Research Team, Riken, Wako, Japan
Bachelor’s in Electrical power Engineering (2014, Pakistan)
Master’s in Science and materials of Solar Energy (2017, Russia)
Ph.D. in Physics (2021, Slovenia)
Muhammad is currently working as a postdoc at Riken, Wako, Japan. His Ph.D. and postdoc research work concerns the electro-optical properties of liquid crystalline materials. Soon, he’ll join the research and development team of Eyrise|Merck (Netherlands), where he will work on liquid crystals-based smart windows. Such windows can play a crucial part to achieve sustainable energy solutions.
“Da pametno ravnaš, je pamet premalo.” (F. M. Dostojevski)
doc. dr. Eva Klemenčič
docentka za fiziko na Fakulteti za naravoslovje in matematiko Univerze v Mariboru
Vodi seminarske, laboratorijske in terenske vaje pri različnih predmetih na študijskih programih Fizika, Izobraževalna fizika, Biosistemsko inženirstvo in Management z agroživilstvom in razvoj podeželja. Raziskovalno se ukvarja z modeliranjem tekočih kristalov in s fizikalnimi aplikacijami.
S študijem fizike si razširiš obzorje, poglobiš logično razmišljanje, naučiš kako se znajti in kje poiskati koristne informacije.
Taja Svetina
Razvojna inženirka pri Altran Concept Tech GmbH
Taja Svetina opravlja v podjetju numerične simulacije s področja varnosti pešcev. Torej simulira dogajanje ob trku vozila s pešcem, načrtuje testne trke, analizira podatke in rezultate komunicira s strankami. Njeno delo zajema tudi validacijo materialov in komponent vozila. Za sestavo kompleksnih modelov vozil potrebuje široko znanje fizike, poznavanje obnašanja materialov ter različnih programskih jezikov.
Rebeka Fakin
Inženirka pri Norconsult AS
Rebeka Fakin se ukvarja s projektiranjem in optimizacijo novih in že obstoječih čistilnih naprav za čišenje pitnih voda na Norveškem. Njeno področje dela je tudi 2D in 3D risanje novih procesov, ter pisanje navodil za programerje. Zadolžena je tudi za razvijanje in analiziranje simulacij, pri katerih ugotavljajo pomanjkljivosti v vodovodnih sistemih.
Študij fizike mi je doprinesel specifične kompetence in mi omogočil, da lahko s hitrim učenjem, natančnostjo, analitičnim pristopom in smislom za številke rešim še tako, na prvi pogled, nerešljive probleme.
Nina Šilovinac
Ekspert procesnih tehnologij v Leku d. d.
Nina Šilovinac je začela svojo karierno pot kot tehnolog farmacevtske tehnologije v Leku. Trenutno je ekspert procesnih tehnologij v oddelku Proizvodna znanost in tehnologija, kjer v proizvodnji širokospektralnega antibiotika Amoksiklav skrbi za pripravo in vzdrževanje standardov vezanih na proces validacije in zagotavlja skladnost z globalnimi zahtevami, pripravlja tehnološki del letnih poročil kakovosti izdelka, rešuje operativno tehnološko problematiko s statističnimi obravnavami kritičnih proizvodnih parametrov, sodeluje na projektih stalnih izboljšav ter vodi globalni projekt, kjer je odgovorna oseba za implementacijo ter skladnost z Novartisovim priročnikom za proizvodnjo. Ob tem še sodeluje pri lansiranju novih izdelkov ter pri internih in eksternih presojah.
Učenje je vseživljenjski proces in študij je pomemben del tega. Študij fizike osvetli svet iz različnih smeri, zato je zagotovo vredno razmisliti o njem.
Jan Ornik
Znanstveni sodelavec in doktorski študent na Philipps-Universitaet Marburg
Jan Ornik je član skupine za polprevodniško fotoniko, v sklopu katere se ukvarja s spektroskopijo v frekvenčnem spektru 0,3 – 10,0 THz (THz spektroskopija) z uporabo fotoprevodniških anten. V sklopu bazičnih raziskav ga zanima predvsem kako nastajajo molekularni kristali. V sklopu aplikativnih raziskav pa se ukvarja z uporabo THz spektroskopije kot neinvazivne metode v farmaciji in na področju restavratorstva.
“Having fun is the best way to learn..” (Albert Einstein)
Dr. Martin Vogrin
Direktor in vodja razvoja kvantnih algoritmov, TipPri
Doktorat iz matematike (2021, Hamburg)
Martin Vogrin je direktor in vodja razvoja algoritmov kvantnega računalništva v podjetju TipPri, ki ga je z bratom ustanovil leta 2020. V podjetju skrbi za razvoj algoritmov, ki tečejo na kvantnih zalednih sistemih, in oblikovanje uporabniških primerov kvantnega računalništva v industriji.
Sprejemajte nove in neznane izzive! Zagotovo se boste iz njih naučili več, kot si na začetku mislite.
Darko Zakelšek
Znanstveni sodelavec in doktorski študent na Philipps-Universitaet Marburg
Darko Zakelšek je zaposlen v Modri delavnici, ki deluje pod okriljem Zavoda Simetris Morje. To je tehniški in naravoslovni center za vzgojo otrok in odraslih. Njegovo delo je pripravljanje in izvajanje delavnic in eksperimentov s področja tehnike, robotike, umetne inteligence, mehanike, elektrike, magnetizma, matematike in drugih naravoslovnih vsebin. Izvaja tudi tehniške in naravoslovne dneve za šole. Službeno se prav tako ukvarja z 2D in 3D modeliranjem, saj pri svojem delu upravlja z laserskim rezalnim in gravirnim strojem in s 3D tiskalnikom.
Vedno delajte to, kar vas veseli. Iz neprijetnih izkušenj pa se naučite tisto, za kar menite, da bo za vas v prihodnje koristno.
Nejc Duh
Zaposlen v lastnem podjetju za davčno svetovanje
Nejc Duh je trenutno zaposlen v lastnem podjetju s 4 sodelavci. Ukvarjajo se z davčnim svetovanjem in računovodstvom. Na FNM je diplomiral iz fizike, trenutno zaključuje drugostopenjski študij na Visoki šoli za računovodstvo iz področja davčnih utaj na področju davka na dodano vrednost. Pri svojem delu se ukvarja predvsem z svetovanjem na področju davkov in računovodstva, kjer se trudi optimizirati poslovanje strank. Za študij fizike pravi, da mu je dal ravno to, kar njegove stranke najbolj potrebujejo: iskanje optimalnih rešitev za vsako določeno situacijo, aplicirano na področje računovodstva in davkov.
“Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that’s not why we do it.” (Richard P. Feynman)
dr. Marko Jagodič
Učitelj fizike na II. gimnaziji Maribor in znanstveni sodelavec na Inštitutu za matematiko, fiziko in mehaniko, Ljubljana
Dr. Marko Jagodič na II. gimnaziji Maribor med drugim poučuje fiziko na programu mednarodne mature. Raziskovalno se ukvarja z magnetnimi lastnostmi novih materialov, predvsem molekularnih magnetov in nanodelcev, ter z didaktiko fizike. Je član maturitetne predmetne komisije za fiziko.
Študij fizike je zahteven, a omogoča uporabo pridobljenih znanj na vseh področjih, kjer je potrebno izluščiti najpomembnejše in čim bolj optimalno priti do rešitve problema.
doc. dr. Milan Svetec
Direktor PORA, razvojna agencija G. Radgona, docent na FNM, vodja raziskovalne enote ROTO d.o.o.
Dr. Milan Svetec je odgovorna oseba javnega zavoda PORA. Pripravlja različne projekte in sodeluje pri njihovem izvajanju, sodeluje pri pripravi lokalnih in regionalnih strategij razvoja. Na FNM predava predmet termodinamika in sodeluje pri izvajanju projektov.
Recept za uspeh ima na vseh področjih človekovega delovanja bolj ali manj iste glavne sestavine: trdo delo, s katerim si naredimo bazo znanja in izkušenj, ki jih bomo pozneje pri delu potrebovali in uporabljali, motivacijo za trdo delo – to je nekaj, kar mora vsak pri sebi najti sam, pa naj si bo to želja po denarju, znanju, družbenem statusu ali kaj drugega, ter vrhunskega učitelja. In slednjih boste pri študiju fizike na FNM našli ogromno.
dr. Matej Forjan
Ravnatelj Višje strokovne šole in namestnik direktorja Šolskega centra Novo mesto
Pri delu na vodstvenih mestih je dr. Matej Forjan mnogokrat prisiljen sprejemati hitre odločitve na podlagi analitičnega in tudi intuitivnega mišljenja. Po njegovem mnenju se s študijem fizike ne razvijata le ti dve vrsti mišljenja, ampak se preko reševanja problemov naučimo v vsaki situaciji ločiti, katere informacije so pomembne, katere srednje pomembne in katere nepomembne. Za uspešno delo z ljudmi, upravljanje organizacije in strateško načrtovanje so ta znanja neprecenljiva.
“Um je kakor padalo. Deluje le, če je odprt.” (Albert Einstein)
doc. dr. Simon Ülen
Učitelj fizike na Gimnaziji Franca Miklošiča Ljutomer
Dr. Simon Ulen je učitelj fizike na Gimnaziji Franca Miklošiča Ljutomer. Strokovno znanje in neprecenljiva znanja na področju didaktike fizike, ki jih je pridobil na Fakulteti za naravoslovje in matematiko Univerze v Mariboru, mu omogočajo uspešno delo z mladimi.
Uspeh se ne zgodi slučajno. Uspeh je trdo delo, vztrajnost, učenje, žrtvovanje, odločnost, želja, in najbolj od vsega, ljubezen do svojega dela. Dosežeš lahko vse, kar si resnično želiš in verjameš.
dr. Vito Šimonka
Razvojni inžinir TCAD, Silvaco Inc., Santa Clara, California
diploma iz fizike (2012)
magisterij iz fizike (2015)
doktorat iz fizike (2018 – Univerza na Dunaju)